– złoty autobus –

Przyjechali nim do Warszawy na finisaż wystawy w Kordegardzie mieszkańcy Broniowa i Ostałówka. Podczas Kongresu ShortCut Europe uczestnicy spotkania wybrali się nim w podróż „donikąd”. To jednak nie była jedyna podróż złotego autobusu, stuningowanego przez Pawła Althamera we współpracy z mieszkańcami Broniowa. Pojazd ciągle jeszcze można spotkać na ulicach Warszawy. Za „culture.pl” przekazujemy informacje o najbliższych wyprawach „Marzyciela” organizowanych przez Fundację Open Art Projects.

„Marzyciel” to autobus przekształcony przez Pawła Althamera w mobilną galerię i miejsce spotkań. 20 grudnia zabierze w podróż mieszkańców Warszawy.

„Marzyciel” (Mercedes Benz, model 0303, rok produkcji 1980) został pomalowany na złoto. Na zewnątrz ozdabiają go płaskorzeźby Althamera. Wnętrze zaaranżowano tak, by autobusem można było swobodnie podróżować, jednak oprócz konwencjonalnych siedzeń, znajduje się w nim część mieszkalna oraz niewielka świetlica.

Projekt wpisuje się w szereg realizacji Pawła Althamera opartych na partycypacji i współdziałaniu różnych grup społecznych. Remont starego autobusu, dokonany we współpracy z mieszkańcami Szydłowca, nawiązuje do książki Tomasza Rakowskiego „Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy” (wyd. słowo/obraz terytoria 2010). Autor opisuje w niej m. in. popularny w tamtej okolicy tuning samochodów i rozwijającą się wokół niego kulturę grupowego słuchania muzyki, jako fenomen wynikający z potrzeby przeżycia wspólnotowego.

Podróż „Marzycielem” jest zaproszeniem do innego rodzaju zbiorowego doświadczenia. Autobus stanie się miejscem warsztatów i wspólnych działań, przede wszystkim jednak pasażerowie będą mogli obserwować z jego okien wybrane przez artystę fragmenty rzeczywistości.

Percepcja najbliższego otoczenia, „odkrywanie go na nowo” jest wątkiem przewijającym się stale w twórczości Althamera, eksplorowanym w serii jego spacerów, czy odbywanych wielokrotnie podróży (np. „Wspólna sprawa”). Używane przez niego pojazdy (autobus, łódź, samolot) stają się nie tylko narzędziami umożliwiającymi fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale również wehikułami przemiany. Podróż jest dla Althamera metaforą uwolnienia się od barier i ograniczeń. Złoty autobus, przez swą mobilność będzie „nie-miejscem”, przestrzenią pomiędzy, wyjętą poza nawias codzienności. W jego obrębie relacje, normy i konwencje muszą zostać określone na nowo.

Autobus będzie można zobaczyć na ulicach Warszawy 19 i 20 grudnia 2011. Najpierw w podróż „Marzycielem” wybiorą się podopieczni Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, którzy wezmą udział w warsztatach zorganizowanych na pokładzie autobusu przez artystów z Vlep[v]net. Złotym autobusem wyruszą również dzieci ze świetlic środowiskowych na Żoliborzu.

Ostatnia z planowanych na ten rok wypraw odbędzie się 20 grudnia i będzie otwarta dla mieszkańców Warszawy. O godzinie 20:30 „Marzyciel” wyruszy z parkingu na ulicy Smolnej 8, zabierając z przystanków po drodze chętnych do podróży w nieznane.

Realizacja i produkcja: Open Art Project.