ciecie.org


Tuning- historia i współczesność

1 września 2012 r. w Szydłowcu odbędzie się wykład i warsztaty Łukasza „Jubego” Ptaszyńskiego poświęcone teoretycznym aspektom tuningu. Zakres omawianych zagadnień będzie szeroki, od słynnych europejskich firm karoseryjnych, historii customizacji aut w USA po japoński styl Bippu czy przygotowanie samochodów do sportu czy konkursów „show & shine”. Omówione zostaną wszystkie ważne style, które wpłynęły na kształt tuningu AD 2012 oraz ich ewolucja, tak ta pozytywna jak i prowadząca do upadku danej drogi modyfikacji. Nie zabraknie specyfiki polskich mediów branżowych – od tradycyjnych magazynów ukazujących się drukiem poprzez programy telewizyjne po liczne portale internetowe, blogi, fora i web 2.0 w innych formach. Oprócz dużej dawki teorii tuningu nie zabraknie licznych wspomnień z polskich i zagranicznych imprez branżowych, ciekawostek dotyczących sceny tuningowej i osób z nią związanych. Wykład powinien zainteresować zarówno „starych wyjadaczy” jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tuningiem.

Program:

1 września 2012, sobota

12.00-13.30 Wykład tuning cz.1 (Zamek, sala przy kaplicy)

13.30-14.00 przerwa

14.00-15.30 Wykład tuning cz.2 (Zamek, sala przy kaplicy)

 

Podczas pierwszej części wykładu poruszone zostaną między innymi następujące tematy:

1. Historia

– USA (jako rdzenny rynek customizacji) od lat 20. XX wieku, czyli czym różni się „custom”

– Europa (od firm budujących nadwozia na zamówienie z Włoch i Wielkiej Brytanii)

– Japonia (od przełomu lat 60. i 70. XX wieku)

– Polska (od lat przedwojennych poprzez „Samochód Amatorski Motoru” SAM po studio BOSMAL, prototypownie FSO i OśrodekBadań i Rozwoju FSO)

2. Style tuningowe

– Europa (klasyczny german style, cultstyle, rat style i roost’y, retro style & restro, styl śródziemnomorski, old2new & new2old, performance tuning z uwzględnieniem time attack & drifting)

– USA (hot rod, custom, truck tuning, donk, fast&fourious style, DUB, lowrider)

– Japonia (Bippu/VIP Style, hella flush)

 

W drugiej części omówione zostaną:

1. potrzeba indywidualizacji

2. Czy tuning to potrzeba wewnętrzna czy wykreowana zewnętrznie

3. Jak na tuning w Polsce wpływały różne wydarzenia społeczne oraz medialne od upadku żelaznej kurtyny

4. Od garażowych przeróbek po profesjonalne firmy tuningowe, czyli rozwój branży w Polsce

5. Co jest w modyfikacjach ważniejsze – inwencja czy budżet?

6. Tuning a bezpieczeństwo/prawo o ruchu drogowym

7. Dokąd zmierza tuning w XXI wieku

 

Prowadzący:

Łukasz „Juby” Ptaszyński, urodzony w roku premiery BMW E30 (1982). Przygodę z motoryzacją rozpoczął w wieku 7 lat od kartingu, niestety ze względu na słuszną budowę ciała po kilku sezonach porzucił ten sport motorowy, co nie zraziło go do motoryzacji. Drugą jego pasją było pisanie. Po zdaniu matury w 2001 roku wybrał studia dziennikarskie (WDiNP) na Uniwersytecie Warszawskim podczas których rozpoczął trwającą dekadę przygodę z najstarszym i największym polskim magazynem tuningowym – „GT”. Związany z warszawską sceną streetracingową. Członek założyciel Polskiej Federacji Driftingu, komentator zawodów organizowanych przez PFD w latach 2004-2010 i krzewiciel kultury driftingowej. Uczestniczył w kilku projektach telewizyjnych jak „Operacja Tuning” czy „Królowie Driftu” (TVN Turbo). Obecnie freelancer współpracujący z wybranymi mediami motoryzacyjnymi, komentator zawodów cyklu „Driftingowy Puchar Bałtyku” oraz promotor najmłodszego polskiego driftera. Prywatnie wielbiciel japońskich aut z lat 60, 70 i 80., wyznawca stylu „szeroko i nisko” i bezlitosny tuningowy szyderca.