ciecie.org


Rezydencja Krytyka Polityczna

Tytuł projektu: Klub Krytyki Politycznej w Szydłowcu

czas trwania: 3 września-16 września 2011

koordynatorzy: Agnieszka Wiśniewska, Dominika Wróblewska

Cel projektu:

Projekt jest kontynuacją działań rozpoczętych przez Krytykę Polityczna w roku 2011. Krytyka Polityczna od lat współpracuje z liderami lokalnych społeczności z ponad dwudziestu miast w Polsce. Wspólnie tworzymy Kluby Krytyki Politycznej. W 2007 roku postały trzy pierwsze Kluby KP. W 2008 roku sieć Klubów rozszerzyła się o kolejne miasta. Jesienią 2009 roku otworzyliśmy pierwsze lokalne centra – świetlice KP w Trójmieście i Cieszynie, w 2011 powstała Świetlica w Łodzi. Kluby KP tworzą studenci, licealiści, młodzi naukowcy, działacze społeczni – aktywiści, którym bliski jest etos lewicowego zaangażowania w sprawy publiczne. Działają poprzez organizowanie otwartych dyskusji, warsztatów, seminariów, wystaw i festiwali, a także współpracę z innymi organizacjami społeczno-kulturalnymi. W roku 2011 rozpoczęliśmy współpracę z liderkami z Szydłowca. Tegoroczne działania będą jej rozwinięciem.

Opis działań:

Doświadczenia zeszłoroczne pokazały, że największym zainteresowaniem lokalnej społeczności, a więc działaniami, które przyniosły największy efekt, były warsztaty dla dzieci, działania czytelni i spotkanie na temat tego, co mieszkańcy chcą zmienić w Szydłowcu. W tym roku chcemy wyjść naprzeciw mieszkańcom i kontynuować debaty rozpoczęte przed rokiem. Skupimy się na dwóch zagadnieniach: czytelnictwo i ekologia. Na działania Klubu Krytyki Politycznej w Szydłowcu złożą się: Letnia czytelnia, warsztaty dla dzieci, warsztaty i akcje ekologiczne – sprzątanie lasu i zajęcia z twórczego recyclingu. Powtórzymy też spotkanie „Nasz Szydłowiec” dotyczące miasta, jego kształtu, marzeń mieszkańców. Akcje promujące czytelnictwo są częścią letniej akcji KP „Park książki”. Polacy czytają mało książek. Badania czytelnictwa przygotowywane przez Bibliotekę Narodową zatrważają. W 2008 roku 62 proc. ankietowanych przyznało, że nie miało w ciągu roku kontaktu z książką. Dwa lata później liczba ta zmalała do 56 proc., ale zmieniły się kryteria „kontaktu z książką”. W ostatnich badaniach kontakt z książką oznaczał przeczytanie lub przeglądanie jakiejkolwiek książki, albumu, poradnika, encyklopedii, słownika, e-booka. Polacy nie czytają tez prasy – 35 proc. badanych przyznaje, że nie zagląda do gazet, 41 proc. czyta prasę sporadycznie, regularnie czyta ją 24 proc. Projekt „Park książki” przewiduje stworzenie letnich czytelni, wyjście naprzeciw osobom, które nie zawsze same umieją trafić na książki.

Program:

• 6 września, czwartek, godz. 18.00

FILM O EKOLOGII Wyklęci z morza (The Damned of the See)

reżyseria: Jawad Rhalib

kraj: Belgia

rok: 2008

70 min.

Połowy ryb w Maroku. Marokańska Essaouira, dawniej znana jako Mogador, była największym na świecie portem wyspecjalizowanym w połowie sardynek. Teraz nie ma tu już prawie wcale ryb, więc rybacy z z tego regionu muszą płynąć na południe aż do Dakhla, gdzie Sahara styka się z Oceanem Atlantyckim. Ale nie tylko oni tam chcą łowić ryby. Wypierają ich trawlery z Europy, które przeczesują na potęgę wody swoimi sieciami, niszcząc cały ekosystem przybrzeżnych wód. Wzruszające portrety zdesperowanych rybaków, którzy zostali pozbawieni podstawowego źródła dochodu.

 

• 7 września, piątek, godz. 18.00

FILM Czerwona kartka

reżyseria: Mahnaz Afzali

kraj: Iran

rok: 2006

Jedna z najbardziej skomplikowanych i budzących kontrowersje spraw kryminalnych irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Młoda Iranka zostaje posądzona o zamordowanie żony swojego kochanka. Sprawa trafia na pierwsze strony gazet, bo mężczyzna, dla którego straciła głowę, to irański celebryta, gwiazda irańskiego futbolu. Przed sądem kobieta zachowuje się przedziwnie: a to teatralnie szlocha, a to odwołuje swoje zeznania i wykłóca się z sądem… Z tej nierozwiązanej do dziś zagadki kryminalnej dowiadujemy się sporo o sytuacji kobiet w Iranie.

 

9 września, niedziela, godz. 14.00

Letnia czytelnia, warsztaty dla dzieci

Przenosimy na lato czytelnie z budynków do przestrzeni miejskiej. Budujemy półkę pod drzewem, ustawiamy leżaki przy parkowych alejkach, kładziemy koce na trawie i zapraszamy do wspólnego czytania. Zamieniamy miejskie parki w parki książki. W letnich czytelniach czekają książki i gazety, literatura i dobra publicystyka, warsztaty dla dzieci „Fabryka książek” oraz przygotowany specjalnie na tę okazję „Kurier kultura” o książkach. Zapomnieliście książki wychodząc na spacer do parku, wstąpcie do letniej czytelni i wypożyczcie coś do poczytania. Nie zdążycie przeczytać wszystkich książek w lato, po zamknięciu letnich czytelni książki w nich zgromadzone znajdziecie w bibliotece miejskiej.

 

13 września, czwartek, godz. 18.00

FILM Moje życie w zamknięciu

reżyseria: Lucia Gaja

kraj: Meksyk

rok: 2007

120 min.

Rosa w 1999 roku, mając17 lat nielegalnie wyemigrowała z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Osiadła w Austin w Teksasie. W styczniu 2003 roku została aresztowana pod zarzutem morderstwa i osądzona w sierpniu 2005 roku. Jest kompletnie bezradna w sytuacji, w której się znalazła: uwięziona w obcym kraju, poddana długotrwałej procedurze sądowej, bez kontaktu z rodziną. Wnikliwa analiza życia meksykańskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Rasizm w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości.

 

14 września, piątek, godz. 18.00

FILM Ostatnia pora roku (The Last Season: Shawaks)

reżyseria: Kazim Oz

kraj: Turcja

rok: 2009

92 min

Niezwykła opowieść o życiu koczowniczego ludu we wschodniej Turcji. Zimą żyją w kamiennych domach w wioskach, wiosną, gdy rodzą się jagnięta, przenoszą się z całym dobytkiem w wyższe partie gór. Tam rozbijają swoje namioty, w których wraz z rodzinami spędzają lato. Reżyser Kazim Oz był z nimi cały rok, obserwował z bliska ludzi i zwierzęta, nie zadając pytań ani nie komentując. Ale reżyser jest uczestniczącym obserwatorem: czasami jego bohaterowie zwracają się bezpośrednio do niego, opowiadając o swoim życiu w zaskakująco poufały sposób. Intymny obraz ludzi, którzy muszą ciężko pracować, by zarobić na swoje skromne życie.

 

15 września, sobota, godz. 16.00

Nasz Szydłowiec

Dyskusja na temat tego, jaki jest Szydłowiec, i jaki byłby, gdyby spełniły się wszystkie marzenia mieszkańców. Od początku działań na Radomskiej 5 w Świetlicy będą wisiały tablice, na których mieszkańcy będą mogli zapisać: „Jaki jest Szydłowiec” i „O jakim Szydłowcu marzę”. Podczas dyskusji spróbujemy wyciągnąć wnioski z zbieranych przez dwa tygodnie zapisków.

 

16 września, niedziela, godz. 14.00

Letnia czytelnia, warsztaty dla dzieci

Druga odsłona

 

16 września, sobota, godz. 14.00

Jak twórczo wykorzystać śmieci?

Warsztaty dla dzieci i dorosłych pokazujące, w jaki sposób można zrobić ciekawe ozdoby z odpadów, jakie znajdują się współcześnie w niemal każdym gospodarstwie domowym.

 

Kontakt:

agnieszka.wisniewska@krytykapolityczna.pl