– prolog w kordegardzie! –

Wystawa „Prolog. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego”
Miejsce: Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
Termin: 15 listopada – 19 listopada 2011

Kurator: Tomasz Rakowski

Zespół: Ewa Chomicka, Piotr Cichocki, Maja Dobiasz, Agata Pietrzyk, Dorota Ogrodzka, Sebastian Świąder, Julia Biczysko, Zuzanna Naruszewicz, Aleksandar Ćirlić, Paweł Ogrodzki

Wystawa będzie prezentowała prace z projektu „Prolog”, który był realizowany jako forma zapowiedzi kongresu ShortCut Europe 2011, odbywającego się w Warszawie w dniach 16-18 listopada 2011 roku. Projekt stanowił kontynuację 5-letnich badań etnograficznych i projektów animacyjnych realizowanych przez studentów, animatorów i artystów w Ostałówku i Broniowie koło Szydłowca (obszary wysokiego, wiejskiego bezrobocia). Jego główne pytanie badawcze brzmiało: w jaki sposób podejmowane działania społeczne/artystyczne pobudzają lokalne potencjały kreatywności kulturowej? Projekt polegał z jednej strony na badaniach etnograficznych poświęconych m.in. działającym tam nieformalnym aktywistom, działaczom społecznym i grupom samoorganizacji, z drugiej zaś strony na przeprowadzeniu serii wydarzeń animacyjno-artystycznych. Efektem długofalowych działań prowadzonych przez artystów, edukatorów i animatorów kultury jest zarówno dokumentacja przeprowadzonych projektów, jak i prace stanowiące pokłosie tych działań.

W ramach wystawy zapraszamy do obejrzenia streamingu zdjęć przygotowanego przez Dorotę i Pawła Ogrodzkich, stanowiącego zapis spotkań z mieszkańcami Broniowa i Ostałówka, opisującego poszczególne projekty zrealizowane przez animatorów i artystów, ich dynamikę, wzajemne przenikanie. Przedstawiamy film Elżbiety Jabłońskiej „Substancja odżywcza”, mówiący o wiejskich smakach i opisujący kobiecą przestrzeń obu wsi, film Łukasza Skąpskiego, prezentujący niezwykłych konstruktorów maszyn. W przestrzeni Kordegardy pojawi się także prezentacja idei „broniowskiej myśli socjologicznej”, którą przygotował Tomasz Rakowski. Traktory w videoinstalacji Wojtka Ziemilskiego z ugorów wzbiją się do nieba, święci Broniowa i Ostałówka rozgoszczą się w złotej ramie – obrazie drogi i rozmów, jakie odbyła Agata Pietrzyk. Kino „Modrzew”, do którego zaprosi Aleksandar Cirlić, stanie się kolejnym miejscem spotkania z ludźmi i atmosferą podszydłowieckich wsi; w tle zabrzmią broniowskie dźwięki i pieśni, zachowane przez Piotra Cichockiego. Przystanek Broniów, przystanek Ostałówek. Zapraszamy!

Projekt realizowany przez: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i Narodowego Centrum Kultury, program Obserwatorium Kultury.
Partnerzy projektu: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Stowarzyszenie Katedra Kultury.
Miejsce i termin realizacji projektu: Broniów i Ostałówek, południowe Mazowsze / lipiec-październik 2011 r.
Informacje o przebiegu projektu oraz zespole: www.shortcut2011.pl

Wystawa realizowana ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Galeria Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
tel. 22-421-01-25, e-mail: kordegarda@nck.pl

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 11:00 – 19:00, poniedziałek – zamknięte

 

Posłuchaj ścieżki dźwiękowej z wystawy (prod. P. Cichocki):

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.