ciecie.org


Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, 9-22.09.2013 r. „Subiektywny przewodnik po Szydłowcu” oraz seria autorskich pocztówek.

W ramach dwutygodniowej rezydencji fundacji „Stocznia” w Szydłowcu chcielibyśmy zaprosić różne grupy mieszkańców miasta do wspólnego stworzenia „Subiektywnego przewodnika po Szydłowcu” (tytuł roboczy). W naszym zamierzeniu ma być to „społeczna mapa Szydłowca”, na której zostaną wskazane, opisane i sfotografowane miejsca ważne czy popularne wśród różnych grup społecznych zamieszkujących miasto. Chcemy stworzy przewodnik, w którym – wspólnie z mieszkańcami – opiszemy i wskażemy te miejsca, które nie są uznawane za oficjalne „atrakcje turystyczne” Szydłowca, ale z jakiegoś powodu cieszą się popularnością wśród mieszkańców, są dla nich ważne z przyczyn osobistych, mówią coś o życiu codziennym w miejscowości. Osobom spoza Szydłowca taki przewodnik pozwoli spojrzeć na to miasto oczami jego mieszkańców, poza stereotypami, na które można się natknąć, szukając informacji o Szydłowcu – np. w internecie. Dla samych mieszkańców mapa może stać się pretekstem do dowiedzenia się czegoś o sobie nawzajem, a także do zetknięcia się z perspektywą innych grup społecznych, z którymi – mimo, że mieszkają w jednej miejscowości – często na co dzień nie mają  kontaktu. Mapa może stać się też atrakcyjnym materiałem promocyjnym miejscowości, nawiązującym do koncepcji „turystyki alternatywnej”.

Aby poznać różne perspektywy patrzenia na Szydłowiec i udokumentować miejsca, które trafią do przewodnika, zaprosimy różne grupy (np. seniorów zgromadzonych w UTW, osoby związane z organizacjami pozarządowymi, strażaków z OSP, środowisko tuningowców czy kibiców KS Szydłowianka) do poprowadzenia nas – przyjezdnych – trasą spacerową przez Szydłowiec, która będzie składać się z ważnych albo po prostu lubianych przez nich miejsc. W miejscach tych będziemy  robić zdjęcia, które następnie będziemy na bieżąco wywoływać i umieszczać na dużej mapie, którą umieścimy w lokalu, gdzie odbywać się będzie rezydencja. Planujemy odbycie tego typu spacerów z co najmniej 6 różnymi grupami. Przed rezydencją skontaktujemy się z przedstawicielami wybranych grup i odbędziemy wizytę przygotowawczą, podczas której spotkamy się ze wszystkim grupami i wspólnie zaplanujemy tworzenie przewodnika.

Po odbyciu spacerów, wspólnie z chętnymi osobami z każdej z grup, zajmiemy się pracą nad przewodnikiem. Zredagujemy teksty, wybierzemy zdjęcia, a także zajmiemy się pracą z grafikiem, który przedstawi kilka możliwych layoutów mapy (wybierzemy ten, który spotka się z największym uznaniem mieszkańców Szydłowca). Przewodnik wydrukujemy w drukarni w Szydłowcu.

Dodatkowym elementem pracy nad przewodnikiem będzie przygotowanie serii autorskich „pocztówek z Szydłowca”, zrobionych przez samych mieszkańców. Pocztówki powstaną podczas warsztatów, które poprowadzi zaproszony przez nas do współpracy fotograf. Ideą warsztatów będzie stworzenie serii pocztówek z fotografiami z pozoru „zwykłych” miejsc, tak, by odwrócić logikę pocztówki jako obiektywnie atrakcyjnego „widoku”.

Na koniec rezydencji odbędzie się finał – premiera przewodnika, na którą zaprosimy wszystkie grupy, które brały udział w jego tworzeniu. Dokładna formuła finału zostanie doprecyzowana we współpracy z osobami współtworzącymi przewodnik.