– modrzew –

 

 

 

 

 

 

ghgj

Celem moich działań we wsi Broniów było nawiązanie dialogu z lokalną młodzieżą poprzez działania w wiejskiej przestrzeni publicznej. Działania te, w swym założeniu, doprowadzić miały do zmiany sposobu postrzegania zaniedbanych miejsc użytku codziennego, takich jak przystanki autobusowe czy budynek lokalnej świetlicy, a także do ujawnienia potencjału twórczego w samych mieszkańcach, który może rozpocząć zmiany w użytkowaniu tych przestrzeni i nadawaniu im nowych funkcji.
Wspólną pracę zaczęliśmy od namalowania muralu telewizyjnego ekranu kontrolnego na przystanku autobusowym. Cała jego przestrzeń (zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna) została pokryta kolorowymi pasami, dając iluzję trójwymiarowości samego obrazu. Drugim wspólnym działaniem było stworzenie plenerowego kina na ścianie świetlicy. Do współpracy zaangażowali się również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, użyczając profesjonalnej drabiny i pomagając w tworzeniu kinowego ekranu. Wokół niego wraz z broniowską młodzieżą, ale również starszymi mieszkańcami wsi wykonaliśmy abstrakcyjną dekorację. Końcowym etapem prac nad kinem było nadanie mu nazwy. Po długich rozmowach stanęło na Kinie Modrzew – od rosnącego na terenie „widowni” drzewa. Przez cały okres naszych działań w Broniowie, co wieczór po zachodzie słońca wyświetlane były filmy różnych gatunków, stare kroniki filmowe (na specjalne życzenie i ku wielkiej radości starszej części widowni), a w środę 17 sierpnia zorganizowaliśmy wieczór z piłką nożną, wyświetlając dwa transmitowane tego wieczoru mecze Wisły Kraków z APOEL-em Nikozja i Realu Madryt z FC Barcelona. Ponadto pod opieką Piotra Cichockiego nagrane zostały zapowiedzi kina, odtwarzane po wsiach przez właściciela quada z zamontowanym sound-systemem.
Podczas wrześniowego wyjazdu odbędzie się moje kolejne działanie zainspirowane przyjacielskimi kontaktami z OSP Broniów. Przewidziane są kolejne seanse w Kinie Modrzew, a także inne działanie związane z „wielkim ekranem”.