ciecie.org


Mateusz „Skajsdelimit” Wilkoń

Skajsdelimit – raper, freestylowiec, dziennikarz, animator kultury. Członek uchodzącej za najlepszą polską ekipę freestylową grupy „Freestyle Palace” (w latach 2005-2008), słynącej z undergroundowych ustawek freestylowych pod Pałacem Kultury w Warszawie, gdzie freestylować nauczyło się kilkudziesięciu uznanych raperów – m. in. Muflon, Flint, Puoć, Solar, Gospel czy Filip Rudanacja. Na ustawkach pojawiali się także już wówczas uznani i doświadczeni raperzy – m.in. Wujek Samo Zło, Duże Pe czy Proceente. To właśnie tam Skajs nabrał doświadczenia, które pomagało mu w rozwoju swojego indywidualnego stylu, flow, wymyślaniu błyskotliwych „punchline’ów”. Ponadto w latach 2003-2008 brał udział w co najmniej kilkudziesięciu bitwach freestylowych osiągając m.in. półfinał WBW 2007 i zajmując miejsca na podium w kilku pomniejszych bitwach.

Skajs to także obyty w warszawskim undergroundzie ciągle czynny raper. Pierwsze szlify rapowe pobierał (nie licząc nagranego na zajawce albumu w 1994 r.) w zespole Zgromadzenie (w latach 2000-2003), które potem rozpadło się na dwie ekipy: Dwóch Warszawiaków i TXB. Na koncie ma dwa wychodzące w dziwnych okolicznościach albumy-nielegale: „Secesyjny Melanż” z 1999 roku i „Noprosteżeklasa” z 2004 roku, nagrane pod pseudonimem Lipsieux. Jest jednym z tych, którzy w latach 2002-2003 związani byli ze słynną dla warszawskiego undergroundu miejscówką – klubem Antidotum, gdzie zaczynało kilku czołowych dzisiaj raperów, m.in. Diox i Hades (HiFi Banda) i wielu innych. Od 2007 roku tworzy szalony projekt Polska Dyplomacja, w którym nagrywa także jako Fabio E. Luka, tworząc hip-hop z dystansem i przymrużeniem oka. Od 2009 roku współtworzy wraz z raperem Zaginionym duet, z którym osiągnął swój największy sceniczny sukces – finał konkursu Coke Live Fresh Noise w 2009 r. W lutym tego roku w duecie Zaginiony/Skajsdeliimiit wydał swój debiutancki album „Legendy płynące z tych okolic”. Gościnnie na albumie pojawiają się m.in. Junes, Rastamaniek, Duże Pe, Proceente, Syrop, Klasiik i Nieuk [AlboAlbo].

Skajsdelimit to także aktywny działacz rapowy. W latach 2007-2009 wraz z Nieukiem (Streetworkerz) prowadził w warszawskim Radiu Aktywnym hip-hopową audycję Odwrócony Leming, w ramach której organizował m.in. bitwy freestylowe przez radio. Obecnie projektuje i koordynuje swój najnowszy projekt – Podkowa Freestyleśna, czyli cykl warsztatów, wykładów i koncertów hiphopowych z udziałem najlepszych wykonawców i dziennikarzy w Polsce – m.in. Numera Raza, Druha Sławka, Flintstone’a, Dużego Pe, Małpy, Te-Trisa i wielu innych. Mateusz „Skajsdelimit” Wilkoń także sam prowadzi warsztaty z rapowania. Można powiedzieć, że jest jednym z prekursorów w tej ciągle młodej dziedzinie. Ostatnio zostal zaproszony przez warszawski MCKiS do próby animacji środowiska młodzieżowego w miejscowości Szydłowiec w ramach projektu „Cięcie’2012”.

Poza hip-hopem pasjonuje go również film i literatura. Z wykształcenia jest polonistą o specjalizacji filmoznawczej. Na koncie ma m.in. analityczny tekst dla „Kwartalnika Filmowego”. Tworzy również poezję.