– program kongresu –

Kongres ShortCut Europe 2011

16-18 listopada 2011

 

Centralny Basen Artystyczny | Teatr IMKA

ul. Konopnickiej 6, Warszawa

 

16 listopada (środa)

Miejsce: Teatr IMKA

 

14.00: Rozpoczęcie rejestracji

 

15.30: Otwarcie Kongresu

akcja: Chór Kobiet, projekt „Tu mówi chór”

16.00: oficjalne otwarcie

16.30: wykład otwierający: Leszek Kolankiewicz, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej UW

 

17.00: PANEL 1: INSTYTUCJE I CENTRA KULTURY WOBEC SYSTEMU
Moderator: Leszek Kolankiewicz (Instytut Kultury Polskiej UW, Polska)

Beata Chmiel (Obywatele Kultury, Polska)
Aneta Szyłak (Instytut Sztuki Wyspa, Polska)
Eric Chevance (ART Factories, Francja)

– Przerwa kawowa –
Nadezhda Dimitrova Savova (Princeton University, USA)
Emina Visnic (Pogon – Center for Independent Culture and Youth, Chorwacja)
Renata Fontanillas (Oi Kabum, Brazylia)
Franak Viacorka (Belsat TV, Białoruś)

– Dyskusja –

 

20.00: Kolacja

21.00: Wydarzenie towarzyszące: Koncert RUTA

Miejsce: Centralny Basen Artystyczny

 

17 listopada (czwartek)

 

10.00: Panele równoległe:

 

PANEL 2: EDUKACYJNE „ORIENTUJ SIĘ!” – W POSZUKIWANIU UTRACONEGO UCZESTNIKA

Miejsce: Teatr IMKA

Moderatorka: Joanna Orlik (Małopolski Instytut Kultury, Polska)
Nicholas Clements (Staffordshire University, Wielka Brytania)
Ruben Arevshatyan (Changes through Exchange, Armenia)
Larissa Israel (The Berlin Philharmonic Education, Niemcy)

– Przerwa kawowa –
Magdalena Radłowska (Teatr Tańca Dawka Energii, Polska)
Erdmute Sobaszek (Teatr Węgajty, Polska)

Wanda Górska (pełnomocnik Prezydenta Miasta st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej, Polska)

– Dyskusja –

 

PANEL 3: KULTURA JAKO PRZESTRZEŃ WOLNOŚCI I ANARCHII

Miejsce: Centralny Basen Artystyczny

Moderator: Jarosław Lipszyc (Fundacja Nowoczesna Polska, Polska)
Maxim Kulaev (The Chto Delat, Rosja)
Grzegorz Laszuk (Komuna Otwock/Warszawa, Polska)
Jan Sowa (Ha!art, Polska)

– Przerwa kawowa –
Marek Piekarski (Rozbrat Poznań, Polska)
Regine Debatty (we-make-money-not-art.com, Belgia)
Maria Jasińska (The Centre of Contemporary Arts „Dax”, Ukraina)

– Dyskusja –

 

PANEL 4: POLSKA WIELOKULTURA?

Miejsce: Centralny Basen Artystyczny, sala 2

Moderator: Waldemar Kuligowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, Polska)
Adam Pomieciński (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, Polska)
Magdalena Nowicka (Instytut Socjologii UŁ, Polska)
Grzegorz Godlewski (Instytut Kultury Polskiej UW, Polska)

– Przerwa kawowa –

Greg Czarnecki (Kampania przeciw Homofobii, Polska)
Karolina Bielawska, Julia Ruszkiewicz (reżyserki filmu „Warszawa do wzięcia”, Polska)

– Dyskusja –

 

13.30: Lunch (we własnym zakresie)

15.00: Wizyty studyjne

(Dom Spotkań z Historią, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Krytyka Polityczna, Platforma Kultury – ogólnopolska sieć projektów z dziedziny edukacji kulturalnej i animacji kultury)

19.00: Kolacja (we własnym zakresie)

 

20.00: Wydarzenia towarzyszące: wieczór teatralny

Seniorzy w akcji: Teatr Tańca Dawka Energii

Teatr osób niepełnosprawnych: MIM i Balonik

Miejsce: Centralny Basen Artystyczny

 

18 listopada (piątek)

 

10.00: Panele równoległe:

 

PANEL 5: KULTURA I SZTUKA SIĘGA BRUKU

Miejsce: Centralny Basen Artystyczny

Wykład otwierający i moderacja: Krzysztof Nawratek (Plymouth University, Wielka Brytania)
Katalin Tesch i Ildikó Szabó (Węgry)
– Przerwa kawowa –

Stefan Rusu (Center for Contemporary Art, Mołdowa)

Natalia Vatsadze (Group Bouillon, Gruzja)

– Dyskusja –

 

PANEL 6: ROZWÓJ PRZEZ KULTURĘ?

Miejsce: Teatr IMKA

Moderator: Edwin Bendyk (tygodnik „Polityka”)
Arjo Klamer (Erasmus University Rotterdam, Holandia)
Maciej Gdula (Krytyka Polityczna, Polska)
Tomasz Rakowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Polska)

– Przerwa kawowa –

Zoran Pentelic (New Media Center_kuda.org, Serbia)
Kalojan Assenov (Nova Kultura, Bułgaria)

– Dyskusja –

 

13.00: Lunch (we własnym zakresie)

 

15.00: PANEL 7: SIECIOWANIE KULTURY

Miejsce: Centralny Basen Artystyczny

Moderator: Andreas Kämpf (ENCC)
Agata Etmanowicz (Fabryka Sztuki / Culture Action Europe / Trans Europe Halles)
Agnieszka Wlazel (River Cities)
Søren Søeborg Ohlsen (Kulturhusene i Danmark, Dania)
Ihor Savchak (Centre for Cultural Management, Ukraina)

– Dyskusja, przerwa kawowa –

Moderatorka: Anna Mazgal (OFOP)
Jacek Gralczyk (Centrum Aktywności Lokalnej, Polska)
Ewa Maślanka (Polskie Forum Kultury Samorządowej, Polska)
Joanna Orlik (Forum Kraków, Polska)
Wojciech Szuniewicz (dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, beneficjent programu Dom Kultury+, Polska)

– Dyskusja, podsumowanie kongresu –

 

19.00: Kolacja (we własnym zakresie)

20.00: Wydarzenia towarzyszące zamykające kongres:

– Podróż „donikąd” autobusem stunigowanym przez artystę współczesnego Pawła Althamera i mieszkańców Broniowa (wyjazd spod Centralnego Basenu Artystycznego)

– Finisaż wystawy w Kordegardzie połączony z prezentacją projektu „Prolog” towarzyszącego kongresowi ShortCut Europe 2011 (Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17)

 

Pobierz program kongresu w pliku PDF

Pobierz strukturę kongresu w pliku PDF

Pobierz księgę abstraktów w formacie PDF