ciecie.org


Klub Krytyki Politycznej w Szydłowcu

Krytyka Polityczna kontynuuje działania rozpoczęte przed rokiem w Szydłowcu w ramach projektu Cięcie.

Krytyka Polityczna od dawna współpracuje z liderami lokalnych społeczności z ponad dwudziestu miast w Polsce. Wspólnie tworzymy Kluby Krytyki Politycznej. W 2007 roku postały trzy pierwsze Kluby KP. W 2008 roku sieć Klubów rozszerzyła się o kolejne miasta. Jesienią 2009 roku otworzyliśmy pierwsze lokalne centra – świetlice KP w Trójmieście i Cieszynie, w 2011 powstała Świetlica w Łodzi. Taki właśnie Klub powstał w Szydłowcu. Kluby KP tworzą studenci, licealiści, młodzi naukowcy, działacze społeczni – aktywiści, którym bliski jest etos lewicowego zaangażowania w sprawy publiczne. Działają poprzez organizowanie otwartych dyskusji, warsztatów, seminariów, wystaw i festiwali, a także współpracę z innymi organizacjami społeczno-kulturalnymi.

Przez dwa tygodnie września skupimy się w Szydłowcu na trzech ważnych dla nas kwestiach: kulturze, edukacji i środowisku. Zaprosimy mieszkańców miasta na otwarte pokazy filmów dokumentalnych, na warsztaty na temat recyklingu, zaproponujemy kontynuację rozpoczętej przed rokiem rozmowy o Szydłowcu. W Świetlicy przy Radomskiej – którą zamienimy na salę kinową i miejsce spotkań, powstanie także Letnia czytelnia.

Akcje promujące czytelnictwo są częścią letniej akcji KP „Park książki”. Polacy czytają mało książek. Badania czytelnictwa przygotowywane przez Bibliotekę Narodową zatrważają. W 2008 roku 62 proc. ankietowanych przyznało, że nie miało w ciągu roku kontaktu z książką. Dwa lata później liczba ta zmalała do 56 proc., ale zmieniły się kryteria „kontaktu z książką”. W ostatnich badaniach kontakt z książką oznaczał przeczytanie lub przeglądanie jakiejkolwiek książki, albumu, poradnika, encyklopedii, słownika, e-booka. Polacy nie czytają też prasy – 35 proc. badanych przyznaje, że nie zagląda do gazet, 41 proc. czyta prasę sporadycznie, regularnie czyta ją 24 proc. Projekt „Park książki” przewiduje stworzenie letnich czytelni, wyjście naprzeciw osobom, które nie zawsze same umieją trafić na książki.

 Więcej o działaniach Krytyki Politycznej w Szydłowcu w ramach projektu Cięcie_2012 znajdziecie w programie