ciecie.org


Hip Hop

W dniach 31 sierpnia – 1 września odbędzie się w Szydłowcu dwudniowy hip-hop contest, organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w ramach projektu Cięcie_2012. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

Pierwszego dnia Szydłowiec odwiedzi prawdopodobnie największy znawca rapu w Polsce, legendarny prowadzący słynny hiphopowy program Rap Time w dawnej Radiostacji – Druh Sławek, którego Peja w jednym ze swych klasycznych kawałków ochrzcił mianem „prawdziwego bohatera”.

Sławek wygłosi dwugodzinny wykład poświęcony historii i korzeniom polskiego oraz zagranicznego hip-hopu. Wykład wzbogacony będzie o prezentacje rapowych kawałków odtwarzanych z gramofonów przez DJ’a Jano.

Po wprowadzeniu uczestników w klimaty oldschoolowego rapu zacznie się praktyczna część zabawy.

Warsztat z pisania storytellingów, techniki rymu, tworzenia tzw. punchline’ów i wszystkiego tego, co nazwać możecie merytoryką tekstu poprowadzi Skajsdelimit, doświadczony freestylowiec, raper znany z udziału w takich projektach jak Freestyle Palace czy Zaginiony/Skajsdelimit.

Skajsa aktywnie wspierać będzie najbardziej doświadczony szydłowiecki raper Puma. Za ich plecami płytami szorować będzie DJ Jano.

Na koniec pierwszego dnia contestu coś dla wielbicieli beatboxu. Dwugodzinny warsztat z prawdopodobnie najlepszym beatboxerem w Polsce – TikTakiem!

Tik-Tak nauczy uczestników podstaw tworzenia perkusji wokalnej, kilku rodzajów basu wokalnego, a na koniec odbędzie się mały jam session z udziałem uczestników oraz dja.

Początek drugiego dnia to kolejna rapowa bomba. Szydłowiec z warsztatem z rapowania odwiedzi Duże Pe, znany z takich projektów, jak Masala, Cin G czy rapowe Cisza i Spokój.

Warsztat poświęcony będzie sceniczności, prawidłowemu obchodzeniu się z mikrofonem, umiejętności uzewnętrznienia swoich cech, takich jak charyzma, styl, energia. Ponadto uczestnicy doskonalić będą flow i sposób nawiązywania kontaktu z publicznością.

O 16.00 rozpocznie się prawdopodobnie największa rapowa biba, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Szydłowcu.

Zbierającą się publiczność rozgrzewać będzie stale obecny DJ Jano, który na co dzień współpracuje m.in. z takimi ekipami jak Syrop (Aloha Entertainment).

Około 17.00 w specjalnym pokazowym freestyle battlu w niezwykłej formule, która jest pilnie strzeżoną tajemnicą, zmierzy się absolutna czołówka polskiego freestyle’u: Dolar, Czeski, Konrad oraz Kot.

Dziesiątki znakomitych punchline’ów z wybitnie szydłowieckimi tematami rzucane będą do godziny mniej więcej 19.00, o której to rozpocznie się 15 minutowy pokaz tańca hip-hop wykonany przez lokalny skład z Szydłowca.

O godzinie 19.30 na scenę wyjdzie Puma (DwaPprojekt) oraz Fabek. Chłopaki zaprezentują około 40-minutowy materiał, rozgrzewający publiczność przed występem gwiazdy wieczoru.

Finałem finałów będzie bowiem koncert legendy polskiego freestyle’u, rapera reprezentującego barwy Aptaun Records, autora słynnej podziemnej „Naturalnie EP” oraz dwóch legalnych wydawnictw „Dwuznacznie” oraz „Lot’2011” – TE-TRISA!!!

 

Na warsztaty obowiązują zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie pod numerem 607 474 450 lub drogą mailową warsztatyciecie@gmail.com. Prosimy o zaznaczenie w tytule wiadomości „warsztaty hip hop/beatbox”, zaś w treści wiadomości podanie nazwy konkretnych warsztatów oraz danych kontaktowych (numeru telefonu i adresu mailowego). Istnieje możliwość zapisu na więcej niż 1 niekolidujące ze sobą warsztaty, a udział w nich jest nieodpłatny.

 

LINE-UP:

——–

31 sierpnia (piątek)

12.00-14.00 – wykład poświęcony kulturze hip-hop oraz historii rapu w Polsce i USA poprowadzi Druh Sławek.

15.00-17.00 – warsztat z merytoryki pisania tekstów hip-hopowych poprowadzi Skajsdelimit przy wsparciu Pumy (uczestnictwo dla osób w wieku od 10 lat wzwyż).

18.00-20.00 – warsztat z beatboxu poprowadzi TikTak.

 

1 września (sobota)

12.00-14.00 – warsztat z rapowej sceniczności poprowadzi Duże Pe.

16.00-17.00 – before party rozkręca DJ Jano, pokaz mody.

17.00-19.00 – pokazowy freestyle battle z udziałem Dolara, Czeskiego, Konrada i Kota.

19.00-19.30 – rapowe klasyki gra DJ Jano, pokaz tańca hip-hop

19.30-20.30 – Support: koncert Puma (DwaPprojekt) feat. Fabek.

20.30-22.00 – koncert Te-Tris.

 

Koordynator działań:

Mateusz “Skajsdelimit” Wilkoń

Raper, freestylowiec, dziennikarz, animator kultury. Członek uchodzącej za najlepszą polską ekipę freestylową grupy „Freestyle Palace” (w latach 2005-2008), słynącej z undergroundowych ustawek freestylowych pod Pałacem Kultury w Warszawie, gdzie freestylować nauczyło się kilkudziesięciu uznanych raperów – m. in. Muflon, Flint, Puoć, Solar, Gospel czy Filip Rudanacja. Pierwsze szlify rapowe pobierał (nie licząc nagranego na zajawce albumu w 1994 r.) w zespole Zgromadzenie (w latach 2000-2003), które potem rozpadło się na dwie ekipy: Dwóch Warszawiaków i TXB. Na koncie ma dwa wychodzące w dziwnych okolicznościach albumy-nielegale: „Secesyjny Melanż” z 1999 roku i „Noprosteżeklasa” z 2004 roku, nagrane pod pseudonimem Lipsieux. Od 2007 roku tworzy szalony projekt Polska Dyplomacja, w którym nagrywa także jako Fabio E. Luka, tworząc hip-hop z dystansem i przymrużeniem oka. Od 2009 roku współtworzy wraz z raperem Zaginionym duet, z którym osiągnął swój największy sceniczny sukces – finał konkursu Coke Live Fresh Noise w 2009 r. W lutym tego roku w duecie Zaginiony/Skajsdeliimiit wydał swój debiutancki album „Legendy płynące z tych okolic”. Obecnie projektuje i koordynuje swój najnowszy projekt – Podkowa Freestyleśna, czyli cykl warsztatów, wykładów i koncertów hiphopowych z udziałem najlepszych wykonawców i dziennikarzy w Polsce – m.in. Numera.