ciecie.org


Działania Klubu Krytyki Politycznej w Szydłowcu na półmetku!

Rozpoczynając pierwszą cześć działań w ramach projektu „Cięcie”, zachęciliśmy mieszkańców do zapoznania się z tematyką ekologii na świecie, prezentując film „Wyklęci z morza” Jadwaba Rhaliba, za który w 2009 roku otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Najlepszy europejski film dokumentalny”. Film przedstawia wzruszające portrety zdesperowanych rybaków pozbawionych podstawowego źródła dochodu przez napływ wielkich zagranicznych trawlerów wkraczających na tereny ich połowów.

W piątkowe popołudnie mieszkańcy Szydłowca obejrzeli film „Czerwona Karta”, opowiadający o jednej z najbardziej skomplikowanych i budzących kontrowersje spraw kryminalnych irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Różnice kulturowe wpływające na wymiar kary oraz łamiące prawa człowieka w Iranie bardzo szybko wzbudziły głosy oburzenia wśród widzów.

Weekendowe projekcje są jednym z nurtów działań Klubu Krytyki Politycznej w Szydłowcu.

Ostatniego dnia postanowiliśmy trafić do nieco młodszych czytelników i czytelniczek. Dzieci mając głowy pełne pomysłów, przy pomocy drobnych, niepotrzebnych już biurowych narzędzi pracy oraz własnej wyobraźni stworzyły własne „książki”, zamieszczając w nich wymyślone przez siebie historie. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Letnich Czytelni”, który umożliwia wolny dostęp do literatury w innej niż zamknięte biblioteki przestrzeni.