ciecie.org


– kontekst –

Zdjęcie wykonane w Szydłowcu podczas działań w ramach projektu Cięcie w 2011 rokuZdjęcie wykonane na os. Dudziarska podczas działań projektu Cięcie w 2011 roku.

Cięcie to cykl działań rozpoczętych w 2011 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Szydłowcu i na Osiedlu Dudziarska w Warszawie. Projekt miał charakter eksperymentu – trzy warszawskie instytucje kultury i sztuki: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat (Krytyka Polityczna) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zmierzyły się na zaproszenie MCKiS z rzeczywistością powiatu z południowego Mazowsza o 37% bezrobociu. Na Osiedlu Dudziarska w Warszawie pracowali artyści z Wolnej Pracowni PGR ART oraz grupy Vlep[v]net. W działaniach wzięli udział również Artur Żmijewski i Paweł Althamer, a także studenci z Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Cięcie wpisuje się w dyskusję o instytucjach sztuki, ich strategiach, zwrocie ku edukacji, partycypacji, wyrównywaniu szans. Wydaje się, że udało się pokazać prowincję jako centrum alternatywne, a instytucje miały okazję do sprawdzenia, czy są w stanie pracować dla publiczności innej niż warszawska. Wierzymy ponadto, że to dopiero początek stałej obecności tam i że społeczności z Osiedla Dudziarska i Szydłowca otrzymały pozytywny zastrzyk energii. No i solenną obietnicę, że „my tam jeszcze wrócimy”.

Projekt był finansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biura Kultury m.st. Warszawy oraz z dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej o zeszłorocznym projekcie w zakładce 2011.

 

Kontynuacją Cięcia_2011 w Szydłowcu i na os. Dudziarska jest oprócz tegorocznej edycji Cięcia również projekt Blok3 /blok do potęgi trzeciej/, o którym więcej można przeczytać na stronie: http://www.blokdopotegitrzeciej.blogspot.com/