– złoty autobus –

Przyjechali nim do Warszawy na finisaż wystawy w Kordegardzie mieszkańcy Broniowa i Ostałówka. Podczas Kongresu ShortCut Europe uczestnicy spotkania wybrali się nim w podróż „donikąd”. To jednak nie była jedyna podróż złotego autobusu, stuningowanego przez Pawła Althamera we współpracy z mieszkańcami Broniowa. Pojazd ciągle jeszcze można spotkać na ulicach Warszawy. Za „culture.pl” przekazujemy informacje o najbliższych wyprawach „Marzyciela” organizowanych przez Fundację Open Art Projects. >>>>

– refleksje z „kowalni” –

W Szydłowcu w ramach programu rezydencyjnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej gościła grupa kilkunastu studentów z tzw. „Kowalni”, spotykając się z ludźmi, poszukując inspiracji do swoich działań. Poniżej przedstawiamy kilka refleksji i wrażeń studentów ze spotkań z mieszkańcami Szydłowca.

Jadąc do Szydłowca i już będąc na miejscu obawialiśmy się spojrzeń w nasze obce oczy. Zależało nam na poznaniu miejsca z perspektywy mieszkańca. Postanowiliśmy otworzyć się i sprawdzić, co się wydarzy. W rezultacie wszyscy – i my, i mieszkańcy – zrealizowaliśmy nasz film. Niespodziewanym zjawiskiem była otwartość, jednak determinowana chęcią jakiejś ucieczki i oderwania. Mimo wszystko zostaliśmy obdarowani ogromnym zaufaniem i nie chcemy tego nadużyć. Krótko po realizacji zdjęć i jeszcze przez pewien czas byliśmy pod wrażeniem tego miejsca i ludzi. Jak wielka musi tkwić w bohaterach filmu chęć zmian w rzeczywistości i siła marzeń, żeby pozwolić jakimś młodym ludziom oglądać ich prywatne życie (?).

Jacek Różański i Patrycja Synowiecka >>>>

– piosenka broniowska –

 

Przygotowując się do projektu, inspirowałam się rożnymi tradycjami muzyki zaangażowanej: m.in. piosenkami międzynarodowego ruchu socjalistycznego oraz utworami Brechta i Weila. Moim założeniem było napisanie tekstu piosenki wspólnie z Broniowiankami, w oparciu o doświadczenia ich własne oraz szerszej społeczności lokalnej. Treść piosenki powstawała więc na miejscu – w Broniowie – i jest rezultatem wielu rozmów z mieszkańcami wsi. Niezależnie od moich zainteresowań, okazało się, że najczęściej podejmowane w rozmowach wątki dotyczyły właśnie głównie sytuacji bytowej mieszkańców, tego, jak żyje się teraz i jak żyło się kiedyś. Piosenka jest więc lokalna, odwołuje się do konkretnego miejsca, ale może również być interpretowana jako komentarz dotyczący sytuacji polskiej wsi w ogóle oraz do szerszej sytuacji socjo-ekonomicznej. >>>>

– pożegnalnie –

 

 

 

 

 

W piątek zakończyło się czterotygodniowe działanie PGR ART na warszawskim osiedlu Dudziarska. Ostatni dzień zajęć uczestnicy warsztatów spędzili na wycieczce do Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Galerii Studio. W MSN obejrzeli Black² według koncepcji Konstantina Grcica. Wystawa pokazywana w ramach festiwalu „Warszawa w budowie” była przyczynkiem do dyskusji o nawiązaniach do Czarnego kwadratu Kazimierza Malewicza, w tym projektu Universal Grzegorza Drozda, który wpisał się już w krajobraz osiedla. Kolejnym przystankiem na trasie piątkowej wycieczki była Galeria Studio, a także kulisy Teatru Studio. Wizyta w zazwyczaj niedostępnych zakamarkach teatru sprawiła, że część uczestników zapragnęła zostać na wieczornym spektaklu. Zamiast przedstawienia na zakończenie miesięcznego projektu wszystkich czekał poczęstunek w tamtejszej kawiarni. Późniejszy powrót do domu nie oznaczał jednak końca „Cięcia” na Dudziarskiej – w przyszłym roku uczestnicy wystawią swoje prace na wystawie podsumowującej projekt.

 

 

– „cięcie”: fotoblog 7: msn w Szydłowcu –

Prezentujemy zdjęcia Krzysztofa Gajewskiego z działań warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Szydłowcu. Fotografie przedstawiają przygotowawcze spotkanie Tomasza Rakowskiego ze studentami prof. Grzegorza Kowalskiego, wystawę „Black and White”, działanie Wiktora Gutta „Inicjacje dziecięce”, kręcenie teledysku Broniowianek oraz prezentację prac studentów Kowalni.

 2 >>>>

– weekend z msn w szydłowcu –

W piątek (21 października) Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosiło szydłowian do dyskusji o swoim mieście. Spotkanie zatytułowane „Jak zmienić miasto?” odbyło się w świetlicy na Radomskiej 5 i poprowadził je Marcin Śliwa, koordynator projektu „Cięcie”. Pretekstem do rozmowy o mieście i krokach, jakie należałoby podjąć, aby zmienić je na lepsze i uczynić je bardziej przyjaznym dla mieszkańców, był dokumentalny film produkcji duńskiej „Bogota Change”. Obrazuje on niezwykłą przemianę kolumbijskiej stolicy, która dokonała się w ciągu zaledwie 10 lat dzięki nowoczesnej wizji dwóch osób – Antanasa Mockusa i Enrique Peñalosy. Bogotę sprzed 1995 roku uznawano za jedno z biedniejszych i najbardziej niebezpiecznych miast świata, lecz nowi burmistrzowie błyskawicznie rozprawili się z biedą, korupcją i przemocą na ulicach, budując nowoczesną i tętniącą życiem metropolię. Projekcja filmu wywołała gorącą dyskusję na temat tego, co należałoby zrobić w Szydłowcu, żeby zyskał nowe, bardziej przyjazne oblicze – zwłaszcza w dziedzinie kultury. Uczestnicy spotkania szukali odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się marazm mieszkańców, ich pogłębiająca się niechęć do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. >>>>

– „cięcie”: fotoblog 6: PGR ART działa –

 

 

 

 

kl

kl

>>>>

– Dudziarskiej ciąg dalszy –

Drugi tydzień warsztatów PGR ART na os. Dudziarska upłynął pod znakiem malarstwa i szablonów. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się i sami sprawdzili, jak wykonać szablon według własnego pomysłu (również dwukolorowy) i jak przenieść go na papier lub koszulkę. W połowie tygodnia Robotnicy Sztuki zabrali młodzież na ARTour, wycieczkę po warszawskich galeriach. Odwiedzili sześć z nich. Szczegóły i relacja fotograficzna z zajęć, w tym zdjęcia uczestników warsztatów wykonane w galeriach na blogu PGR ART (http://dudziarska.blogspot.com/). Poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące działania PGR ART autorstwa Bartłomieja Sawki.

 

 

 

 

klkl

>>>>

– „cięcie” po weekendzie –

Co to jest sztuka? Rysunki! Obrazy! Takie coś z drewna! Tego można było się dowiedzieć od najmłodszych odbiorców „Cięcia” podczas warsztatów „Światło i ruch” . Ale jak mogli się oni sami przekonać podczas Inicjacji Dziecięcych w niedzielę, sztuka, to nie tylko „takie coś z drewna”.

>>>>

– kolejna rezydencja rozpoczęta –

Rozpoczęła się rezydencja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Szydłowcu. Inauguracją był pokaz wystawy Black&White w świetlicy na Radomskiej i koncert Evening with Deaf – noisowej grupy z Szydłowca, który odbył się w sali kinowej Zamku. Muzycy zagrali do czarno-białych filmów animowanych pokazywanych na wystawie. Muzyka elektroniczna i wnętrza Zamku nadały filmom bardzo unikalny klimat. >>>>