– weekend z msn w szydłowcu –

W piątek (21 października) Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosiło szydłowian do dyskusji o swoim mieście. Spotkanie zatytułowane „Jak zmienić miasto?” odbyło się w świetlicy na Radomskiej 5 i poprowadził je Marcin Śliwa, koordynator projektu „Cięcie”. Pretekstem do rozmowy o mieście i krokach, jakie należałoby podjąć, aby zmienić je na lepsze i uczynić je bardziej przyjaznym dla mieszkańców, był dokumentalny film produkcji duńskiej „Bogota Change”. Obrazuje on niezwykłą przemianę kolumbijskiej stolicy, która dokonała się w ciągu zaledwie 10 lat dzięki nowoczesnej wizji dwóch osób – Antanasa Mockusa i Enrique Peñalosy. Bogotę sprzed 1995 roku uznawano za jedno z biedniejszych i najbardziej niebezpiecznych miast świata, lecz nowi burmistrzowie błyskawicznie rozprawili się z biedą, korupcją i przemocą na ulicach, budując nowoczesną i tętniącą życiem metropolię. Projekcja filmu wywołała gorącą dyskusję na temat tego, co należałoby zrobić w Szydłowcu, żeby zyskał nowe, bardziej przyjazne oblicze – zwłaszcza w dziedzinie kultury. Uczestnicy spotkania szukali odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się marazm mieszkańców, ich pogłębiająca się niechęć do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.

W sobotę z kolei MSN zabrało szydłowian w sentymentalną podróż do lat 70-tych. Przy przebojach ABBY i innych wykonawców odtwarzanych z winyli mieszkańcy mieli okazję obejrzeć prace studentów warszawskiej ASP, a także skosztować pyszności ze słodkiego bufetu. Grupa kilkunastu studentów z tzw. „Kowalni” gościła w naszym mieście od pewnego czasu, spotykając się z ludźmi i poszukując inspiracji do swoich prac. Studenci poznawali miasto w towarzystwie szydłowieckiej młodzieży, która wystąpiła w roli przewodników. Na efekty pracy artystów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale należy wierzyć, że ich pobyt tu zaowocował wspaniałymi pomysłami. Sobotni wieczór zakończył występ zespołu Broniowianki, który wykonał tradycyjne przeboje ludowe, a także utwór premierowy. Współczesna opowieść o rodzinnej wsi jest wynikiem współpracy zespołu z Broniowa z artystką Alicją Rogalską.

Pomysłodawcy projektu zdążyli nas już przyzwyczaić do tego, że nie zapominają o najmłodszych mieszkańcach Szydłowca. Tym razem zaproponowano zajęcia plastyczne „KinoMarzeńObraz”, na które zaprosiło Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”. Podczas spotkania maluchy w wieku 3-8 lat przedstawiały na papierze swoje wymarzone miejsce, a następnie zamieniały je w animację filmową.